50PX220MEFCT810X12.5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 808
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 4.998
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 5.024
In Stock: 44
Chemi-Con
In Stock: 383
Nichicon
In Stock: 854
Nichicon
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
50PX220MEFCT810X12.5
DigiKey Part Number
1189-50PX220MEFCT810X12.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50PX220MEFCT810X12.5TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50PX220MEFCT810X12.5
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50PX220MEFCT810X12.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
360 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
432 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C