UVZ1H221MPD1CC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 854
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.102
Datasheet
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 808
Rubycon
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 44
Chemi-Con
In Stock: 383
Image for UVZ1H221MPD1CC is not available
UVZ1H221MPD1CC
DigiKey Part Number
UVZ1H221MPD1CC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1H221MPD1CC
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Packaging
Strip
Ripple Current @ High Frequency
450 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C