EEU-HD1H221 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 4.998
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 5.024
Datasheet
In Stock: 44
Rubycon
In Stock: 808
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 383
Nichicon
In Stock: 854
Nichicon
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-HD1H221
DigiKey Part Number
P15153-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1H221
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-HD1H221 Models
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
450 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C