EEE-TK1K331AM | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-TK1K331AM |
Description | CAP ALUM 330UF 20% 80V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 280mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-TK1K331AM Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 400 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm) |
Voltage - Rated 80 V | Mounting Type |
ESR (Equivalent Series Resistance) 280mOhm @ 100kHz | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C | Base Product Number |
Operating Temperature -40°C ~ 125°C |