EEV-TG2A331M
DigiKey Part Number
PCE3700TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3700CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3700DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-TG2A331M
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 280mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEV-TG2A331M Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
260 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
280mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C