EEV-TG1K331UM
DigiKey Part Number
PCE3678TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3678CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3678DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-TG1K331UM
Description
CAP ALUM 330UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 300mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEV-TG1K331UM Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
227.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C