EEE-TKK331UAM
DigiKey Part Number
PCE4913TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4913CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4913DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TKK331UAM
Description
CAP ALUM 330UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 300mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEE-TKK331UAM Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
262.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C