UVY1H221MPD1TD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 594
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 854
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1.102
In Stock: 0
Direct
Chemi-Con
Chemi-Con
Rubycon
In Stock: 808
Rubycon
Panasonic Industry
Panasonic Industry
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVY1H221MPD1TD
DigiKey Part Number
493-12916-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12916-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY1H221MPD1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVY1H221MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
450 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C