EKMG500EMC221MJC5S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 383
Nichicon
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG500EMC221MJC5S
DigiKey Part Number
EKMG500EMC221MJC5S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG500EMC221MJC5S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
450 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C