SPP80P06PHXKSA1
DigiKey Part Number
448-SPP80P06PHXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPP80P06PHXKSA1
Description
MOSFET P-CH 60V 80A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 80A (Tc) 340W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
EDA/CAD Models
SPP80P06PHXKSA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
173 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5033 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
340W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23mOhm @ 64A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 5.5mA