SPD30P06PGBTMA1
DigiKey Part Number
SPD30P06PGBTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
SPD30P06PGBTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
SPD30P06PGBTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD30P06PGBTMA1
Description
MOSFET P-CH 60V 30A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 30A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPD30P06PGBTMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1535 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75mOhm @ 21.5A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1.7mA