SPB80P06PGATMA1
DigiKey Part Number
SPB80P06PGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
SPB80P06PGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
SPB80P06PGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPB80P06PGATMA1
Description
MOSFET P-CH 60V 80A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 80A (Tc) 340W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPB80P06PGATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
173 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5033 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
340W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23mOhm @ 64A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 5.5mA