IXTP120P065T
DigiKey Part Number
IXTP120P065T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP120P065T
Description
MOSFET P-CH 65V 120A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 65 V 120A (Tc) 298W (Tc) Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IXTP120P065T Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
185 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13200 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
298W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
65 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 500mA, 10V