JACK-C-SMT-10A-RA(R)
DigiKey Part Number
1939-1713-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JACK-C-SMT-10A-RA(R)
Description
CONN PWR JACK 2.10MMX5.50MM SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Barrel Connector Jack 2.10mm ID (0.083"), 5.50mm OD (0.217") Board Cutout, Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JACK-C-SMT-10A-RA(R) Models
Category
Termination
Kinked Pin, Solder
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
Voltage - Rated
50VDC
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
10 A
Connector Type
Jack
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Gender
Male
Contact Material - Plating
Gold
Industry Recognized Mating Diameter
2.10mm ID (0.083"), 5.50mm OD (0.217")
Housing Material
Iron
Actual Diameter
0.079" (2.00mm ID)