TR9WZ900T00-IMR6B
TR9WZ900T00-IMR6B
TR9WZ900T00-IMR6B
DigiKey Part Number
1939-1972-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9WZ900T00-IMR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 20V 18W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20V 18 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR9WZ900T00-IMR6B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Polarization
Either
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C18
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.43" L x 1.83" W x 1.26" H (87.0mm x 46.5mm x 32.0mm)
Voltage - Output
20V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, UL, VCCI
Current - Output (Max)
900mA
Standard Number
1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 61558-1; 62368-1
Power (Watts)
18 W