RR9KE5410CCP-IMR6B
DigiKey Part Number
1939-RR9KE5410CCP-IMR6B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR9KE5410CCP-IMR6B
Description
AC/DC DSKTP/WALL MT ADPT 12V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 65 W AC/DC External Desktop, Wall Mount (Class II) Adapter Cord, Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RR9KE5410CCP-IMR6B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop, Wall Mount (Class II)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Cord, Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.63" L x 2.11" W x 1.44" H (117.5mm x 53.5mm x 36.6mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
BSMI, CB, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
5.41A
Standard Number
60335-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
65 W