WR9QE1250T00NACFR6B
DigiKey Part Number
1939-WR9QE1250T00NACFR6B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR9QE1250T00NACFR6B
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WR9QE1250T00NACFR6B Models
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
2.91" L x 1.71" W x 1.45" H (74.0mm x 43.5mm x 36.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
BIS, CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, LPS, NOM, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, UL, VCCI
Voltage - Output
12V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
1.25A
Base Product Number
Power (Watts)
15 W