ECE40US09-SD
DigiKey Part Number
1470-1136-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE40US09-SD
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 9V 40W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 9V 4.44A
Category
Power (Watts)
40W
Manufacturer
XP Power
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
80%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Input Type
AC
Features
Universal Input
Size / Dimension
3.78" L x 1.57" W x 1.12" H (96.0mm x 40.0mm x 28.5mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
9V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
4.44A