ECE60US09-SD
DigiKey Part Number
1470-2706-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE60US09-SD
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 9V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 9V 6.67A
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
4.45" L x 1.57" W x 1.12" H (113.0mm x 40.0mm x 28.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, TUV, UL
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
9V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
6.67A
Base Product Number
Power (Watts)
60W