SUD50P04-08-GE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 4.054
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
Infineon Technologies
Renesas Electronics Corporation
STMicroelectronics
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 611
P-Channel 40 V 50A (Tc) 2.5W (Ta), 73.5W (Tc) Surface Mount TO-252AA
SUD50P04-08-GE3
DigiKey Part Number
SUD50P04-08-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUD50P04-08-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUD50P04-08-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUD50P04-08-GE3
Description
MOSFET P-CH 40V 50A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
159 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5380 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 73.5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.1mOhm @ 22A, 10V