SUD50P04-08-BE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
P-Channel 40 V 50A (Tc) 3W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount TO-252AA
SUD50P04-08-BE3
DigiKey Part Number
742-SUD50P04-08-BE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-SUD50P04-08-BE3CT-ND - Cut Tape (CT)
742-SUD50P04-08-BE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUD50P04-08-BE3
Description
MOSFET P-CH 40V 50A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Last Time Buy
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5400 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 100W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252AA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15mOhm @ 30A, 10V