IPD70P04P409ATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 5.583
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 4.054
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
P-Channel 40 V 73A (Tc) 75W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-313
IPD70P04P409ATMA1
DigiKey Part Number
IPD70P04P409ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD70P04P409ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD70P04P409ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD70P04P409ATMA1
Description
MOSFET P-CH 40V 73A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPD70P04P409ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4810 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
75W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3-313
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.9mOhm @ 70A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 120µA