TPS6287B20LA0WRZVR
DigiKey Part Number
296-TPS6287B20LA0WRZVRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS6287B20LA0WRZVRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS6287B20LA0WRZVRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS6287B20LA0WRZVR
Description
IC REG BUCK PROG 20A 24WQFN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.4V 1 Output 20A 24-PowerWFQFN
EDA/CAD Models
TPS6287B20LA0WRZVR Models
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
0.775V
Frequency - Switching
1.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package
24-WQFN-FCRLF (4.05x3.05)
Voltage - Input (Min)
2.7V