10189888-C120000LF
DigiKey Part Number
609-10189888-C120000LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10189888-C120000LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10189888-C120000LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10189888-C120000LF
Description
FUTUREHSTAK 0.50 MM HS VERTICAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold or Gold, GXT™
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.168" (4.27mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)