TPS6287B25LA0WRZVR
DigiKey Part Number
296-TPS6287B25LA0WRZVRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS6287B25LA0WRZVRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS6287B25LA0WRZVRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS6287B25LA0WRZVR
Description
IC REG BUCK PROG 25A 24WQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.4V 1 Output 25A 24-PowerWFQFN
Voltage - Output (Max)
0.775V
Frequency - Switching
1.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package
24-WQFN-FCRLF (4.05x3.05)
Voltage - Input (Min)
2.7V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
6V