50YXF10MEFC5X11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 92.311
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 4.104
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Panasonic Industry
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
50YXF10MEFC5X11
DigiKey Part Number
1189-1852-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXF10MEFC5X11
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50YXF10MEFC5X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
42 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
100 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C