63ZLH10MEFC5X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
63ZLH10MEFC5X11
DigiKey Part Number
63ZLH10MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63ZLH10MEFC5X11
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
63ZLH10MEFC5X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C