50YXM10MEFR5X11
DigiKey Part Number
1189-50YXM10MEFR5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXM10MEFR5X11
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
37.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C