SCT2080KEC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 1.684
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 572
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Microchip Technology
In Stock: 128
STMicroelectronics
In Stock: 575
N-Channel 1200 V 40A (Tc) 262W (Tc) Through Hole TO-247
ROHM 4-pin SiC Power MOSFETs | Digi-Key Daily
SCT2080KEC
DigiKey Part Number
SCT2080KEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT2080KEC
Description
SICFET N-CH 1200V 40A TO247
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SCT2080KEC Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 4.4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
106 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -6V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2080 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
262W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
117mOhm @ 10A, 18V