SCT2080KEGC11
DigiKey Part Number
846-SCT2080KEGC11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT2080KEGC11
Description
MOSFET N-CH 1200V 40A TO247N
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 40A (Tc) 262W (Tc) Through Hole TO-247N
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 4.4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
106 nC @ 18 V
Vgs (Max)
+22V, -6V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2080 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
262W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247N
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
117mOhm @ 10A, 18V