IXFH50N85X
DigiKey Part Number
IXFH50N85X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH50N85X
Description
MOSFET N-CH 850V 50A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 850 V 50A (Tc) 890W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IXFH50N85X Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
152 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4480 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
890W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
850 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
105mOhm @ 500mA, 10V