BBPY00160808601Y00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 35.436
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 241.576
Datasheet
Murata Electronics
Stackpole Electronics Inc
Signal Transformer
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Bourns Inc.
TDK
Walsin Technology Corporation
600 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1A 200mOhm
BBPY00160808601Y00
DigiKey Part Number
553-BBPY00160808601Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BBPY00160808601Y00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BBPY00160808601Y00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBPY00160808601Y00
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)