FB03YTYH601 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 241.576
Datasheet
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
Signal Transformer
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Bourns Inc.
TDK
Pulse Electronics
Walsin Technology Corporation
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1A 200mOhm
FB03YTYH601
DigiKey Part Number
738-FB03YTYH601TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FB03YTYH601
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz