OA80AP-11-3TB
DigiKey Part Number
1053-1083-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA80AP-11-3TB
Description
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 17.0 CFM (0.476m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA80AP-11-3TB Models
Category
Noise
28.0dB
Power (Watts)
9.00W
Series
RPM
1950 RPM
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.100A
Width
38.00mm
Voltage Range
103 ~ 126VAC
Air Flow
17.0 CFM (0.476m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.070 in H2O (17.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C