HP75-72COM
DigiKey Part Number
1997-1037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HP75-72COM
Description
FAN CORD 45DEG W/GROUND 72"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Power Cord Fan Terminal Receptacle 45° 72.0" (1.83m) NEMA 1-15 Plug, #8 Ring Terminal
Category
Length
72.0" (1.83m)
Manufacturer
Gardtec Incorporated
Number of Conductors
3
Packaging
Bulk
Cord Type
SPT-1
Part Status
Active
Approval Agency Marking
UL
Style
Female Receptacle to Male Plug
Voltage Rating
300 V
1st Connector
Fan Terminal Receptacle 45°
Operating Temperature
105°C