UPW1H121MPD1TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UPW1H121MPD1TD |
Description | CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 120 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UPW1H121MPD1TD Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 412.75 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Impedance 155 mOhms |
Part Status Not For New Designs | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C |