127KXM050M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 995
120 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.3816Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
127KXM050M
DigiKey Part Number
1572-1676-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
127KXM050M
Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
127KXM050M Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
380 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
950 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3816Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C