RXK121M1HBK-0815S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 995
120 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
RXK121M1HBK-0815S
DigiKey Part Number
4403-RXK121M1HBK-0815S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXK121M1HBK-0815S
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
392 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
560 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
250 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C