BUK9Y21-40E,115
DigiKey Part Number
1727-1123-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1123-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1123-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9Y21-40E,115
Description
MOSFET N-CH 40V 33A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 33A (Tc) 45W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BUK9Y21-40E,115 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
824 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17mOhm @ 10A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA