SQM120P04-04L_GE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 4.850
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
P-Channel 40 V 120A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
SQM120P04-04L_GE3
DigiKey Part Number
SQM120P04-04L_GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SQM120P04-04L_GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SQM120P04-04L_GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQM120P04-04L_GE3
Description
MOSFET P-CH 40V 120A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SQM120P04-04L_GE3 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
330 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13980 pF @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 30A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA