0603L050SLYR
DigiKey Part Number
F5760TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5760CT-ND - Cut Tape (CT)
F5760DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603L050SLYR
Description
PTC RESET FUSE 6V 500MA 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 500 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0603L050SLYR Models
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
70 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
350 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0603 (1608 Metric), Concave
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
50 A