ECASD60J337M009KA0
DigiKey Part Number
490-ECASD60J337M009KA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-ECASD60J337M009KA0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-ECASD60J337M009KA0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECASD60J337M009KA0
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
330 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECASD60J337M009KA0 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
330 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm