T55D337M6R3C0009
DigiKey Part Number
718-2319-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2319-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2319-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55D337M6R3C0009
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 9mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T55D337M6R3C0009 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V