ECASD40J227M010KA0
DigiKey Part Number
490-ECASD40J227M010KA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-ECASD40J227M010KA0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-ECASD40J227M010KA0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECASD40J227M010KA0
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 10mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECASD40J227M010KA0 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Murata Electronics
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
220 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm