V48MLA1210NH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | V48MLA1210NH |
Description | VARISTOR 60.5V 250A 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 60.5 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | V48MLA1210NH Models |
Category | Varistor Voltage (Max) 66.5 V |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Surge 250 A |
Series | Energy 1.2J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz |
Maximum AC Volts 40 V | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 48 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 54.5 V | Package / Case 1210 (3225 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 60.5 V |