SMAJ8.5CA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMAJ8.5CA |
Description | TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 14.4V Clamp 27.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SMAJ8.5CA Models |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 27.8A |
Series | Power - Peak Pulse 400W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V | Package / Case DO-214AC, SMA |
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V | Supplier Device Package |