5.0SMCJ75CA
DigiKey Part Number
1655-5.0SMCJ75CATR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-5.0SMCJ75CACT-ND - Cut Tape (CT)
1655-5.0SMCJ75CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMCJ75CA
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
121V Clamp 41.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.4A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V