SMAJ8.5CA-13-F
DigiKey Part Number
31-SMAJ8.5CA-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SMAJ8.5CA-13-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-SMAJ8.5CA-13-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ8.5CA-13-F
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 27.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ8.5CA-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V