GTCS35-750M-R05-2
DigiKey Part Number
GTCS35-750M-R05-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
GTCS35-750M-R05-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTCS35-750M-R05-2
Description
GDT 75V 5KA 3 POLE SURFACE MOUNT
Detailed Description
Gas Discharge Tube 75 V 5000A (5kA) ±20% 3 Pole Surface Mount
Category
Tolerance
±20%
Number of Poles
3
Series
Fail Short
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
3-SMD Cylinder Square End
Voltage - DC Spark Over (Nom)
75 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)