EMCF500W102M1GV001T
DigiKey Part Number
709-EMCF500W102M1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMCF500W102M1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMCF500W102M1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMCF500W102M1GV001T
Description
CAP PASSTHRU 1000PF 20% 50V 0402
Detailed Description
1000 pF Feed Through Capacitor 50V 0402 (1005 Metric), 3 PC Pad
EDA/CAD Models
EMCF500W102M1GV001T Models
Category
Voltage - Rated
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Size / Dimension
0.045" L x 0.025" W (1.14mm x 0.64mm)
Capacitance
1000 pF
Height (Max)
0.020" (0.50mm)
Tolerance
±20%